Czytajmy OWU
Dziś jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Czytanie (nie tylko na głos) wzbogaca słownictwo, poprawia pamięć i koncentrację, a przede wszystkim poszerza wiedzę. Niestety Polacy w codziennym pędzie życia czytają coraz mniej. Wzrasta też liczba osób, które przyznają się do pobieżnego czytania podpisywanych umów. Wynika to najczęściej z presji czasu, niezrozumienia treści, a także ze wzrostu zaufania do większych firm będących na rynku.
Najważniejsza świadomość
Planujmy dużo wcześniej zawarcie umowy, przeanalizujmy spokojnie Ogólne Warunki Ubezpieczenia firm, którymi jesteśmy zainteresowani. Jeśli nie rozumiemy treści – pytajmy! Będziemy mieć pewność, że polisa zawiera wszystkie ryzyka, na których nam zależy, a Ubezpieczyciel nie zaskoczy nas wyłączeniami, które uniemożliwią nam wypłatę odszkodowania.
Czym są Ogólne Warunki Ubezpieczenia?
To przepisy prawne stosowane do wszystkich ubezpieczeń danego działu lub rodzaju. OWU powinny być zgodne z ogólnymi normami prawnymi, a przede wszystkim z ustawą o działalności ubezpieczeniowej i odnośnymi przepisami kodeksu cywilnego. W OWU znajdziemy m.in. pełen opis zakresu ubezpieczenia, informacje dotyczące wyłączeń oraz obowiązków stron umowy, a także instrukcję zgłoszenia szkody.
Kto ustala treść OWU?
Zakład Ubezpieczeń / Towarzystwo Ubezpieczeń jako rozszerzenie treści umowy pomiędzy Ubezpieczającym a Ubezpieczycielem, na rzecz Ubezpieczonego lub Uposażonego.
❗️ Większości informacji zawartych w OWU nie odnajdziemy na druku polisy ubezpieczeniowej, dlatego każdorazowo należy się z nimi zapoznać.
W przypadku pytań, nasi doradcy są do Waszej dyspozycji:
🔹 Mariusz: mariusz.chlebowski@carelius.pl
🔹 Julita: julita.jozwiak@carelius.pl