ZADZWOŃ 61 600 63 98 (Czynne poniedziałek-piątek 9:00-17:00)

All risk czy ryzyka nazwane?

Przy zawieraniu ubezpieczenia często spotykamy się z pojęciem all risk lub ryzyk nazwanych. Ale nie każdy wie co oznaczają te pojęcia, dziś chcemy Wam je przybliżyć. Najczęściej z tymi dwoma pojęciami spotykamy się zawierając ubezpieczenie domu lub mieszkania. Ale na zasadach ryzyk nazwanych/all risk ubezpieczane jest także mienie np. majątek firmy, auto casco pojazdów itp.

Czym jest all risk?

All risk – jest to tak zwana zasada ubezpieczenia od wszystkich ryzyk –  wszystko to, co nie znajduje się w wyłączeniach zawartych w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU), pozostaje w zakresie ochrony. Jest to najszerszy zakres, przy ubezpieczeniu murów oraz wyposażenia. All risk to ochrona od zdarzeń trudnych do przewidzenia, często nietypowych, które ciężko byłoby zdefiniować w ogólnych warunkach ubezpieczenia.

Taki rodzaj ochrony jest dużo droższy od wariantu ubezpieczenia opartego na ryzykach nazwanych – ale wybierając szerszy wariant ochrony musimy się liczyć z wyższą składką.

Bardzo ważne przed zawarciem umowy ubezpieczenia na zasadach all risk jest dokładne zapoznanie się z wyłączeniami – za zawarte w tym punkcie zdarzenia ubezpieczyciel nie odpowiada.

Czym są ryzyka nazwane?

Ryzyka nazwane – to wskazane i zdefiniowane przez ubezpieczyciela zdarzenia, za które ponosi odpowiedzialność. Warto pamiętać, że definicje w każdym z towarzystw różnią się od siebie i należy się z nimi zapoznać przed zawarciem umowy ubezpieczenia. Przy tym rodzaju ubezpieczenia zapoznajmy się również z wyłączeniami, mimo iż jest to ubezpieczenie, które posiada ściśle zdefiniowane zdarzenia, za które ubezpieczyciel ponosić będzie odpowiedzialność, to ważnym punktem są także wyłączenia, z którymi powinniśmy się zapoznać.

Co warto wiedzieć?

By ułatwić świadomy zakup ubezpieczenia od 2018 roku ubezpieczyciele mają obowiązek na wstępie ogólnych warunków ubezpieczenia (OWU) przedstawienie w skrócie kluczowych informacji o produkcie ubezpieczeniowym wskazujące gdzie znajdują się istotne treści OWU. Często też ubezpieczyciele dysponują Kartą Produktu, w którym to dokumencie prezentują ważne informacje o sprzedawanym produkcie, którego zakup planujemy. Dokument ten pomoże nam zrozumieć charakterystykę produktu i pomoże dokonać świadomego wyboru. Ułatwi też porównywalność zakresów u różnych ubezpieczycieli.  W dokumencie zawierającym kluczowe informacje o produkcie ubezpieczeniowym, znajdziemy również informację na jakich ryzykach proponowane jest ubezpieczenie. Warto więc zwrócić szczególną uwagę czy ubezpieczenie jest na ryzykach nazwanych czy też all risk.

Zawsze przed zawarciem każdej umowy ubezpieczenia sprawdźmy zakres ubezpieczenia i zawarte w nich wyłączenia tak, aby dopasować umowę do własnych potrzeb.

Po więcej informacji, zachęcamy do kontaktu z naszymi doradcami:

🔹 Mariusz: mariusz.chlebowski@carelius.pl
🔹 Julita: julita.jozwiak@carelius.pl