ZADZWOŃ 61 600 63 98 (Czynne poniedziałek-piątek 9:00-17:00)

Czym jest wartość odtworzeniowa, wartość rzeczywista i wartość rynkowa?

Z tymi pojęciami spotykamy się przy ubezpieczeniu majątku, ale czy przy zawieraniu umowy ubezpieczenia sprawdzamy w jakiej wartości zostanie nam wypłacone odszkodowanie? Zacznijmy od definicji.

Wartość odtworzeniowa

Jest to wartość równa kosztom odtworzenia mienia do stanu nowego, ale nie ulepszonego.

Wartość rzeczywista

Jest to wartość odtworzeniowa, pomniejszona o stopień zużycia technicznego.

Wartość rynkowa

To wartość, jaką w dniu wyceny można uzyskać za nieruchomość. Jest to zbliżona kwota możliwa do uzyskania na rynku nieruchomości w określonym miejscu i czasie.

Jak sprawdzić w jakiej wartości wypłacone zostanie nam odszkodowanie?

Wystarczy prześledzić zapisy ogólnych warunków ubezpieczenia, ubezpieczyciel dokładnie określa w jakiej wartości wypłaci nam należne odszkodowanie.

Ubezpieczenie mieszkania lub domu

Najczęściej wartość odtworzeniową i wartość rzeczywistą spotkamy przy ubezpieczeniu domu i wyposażenia. Jeśli zależy nam na otrzymaniu odszkodowania w wartości odtworzeniowej, musimy sprawdzić przede wszystkim dla jakiego wieku nieruchomości stosowana jest wartość odtworzeniowa. Znaczenie będzie miał także stopień palności budynku, a także przeprowadzone remonty.

Do przedmiotów starszych i eksploatowanych przez dłuższy czas, najczęściej stosowana jest wartość rzeczywista. Odszkodowanie w tym przypadku zostanie zmniejszone o stopień zużycia tych przedmiotów.

A co z wartością rynkową?   

Wartość rynkowa stosowana jest głównie przy ubezpieczeniu mieszkań.  To założenie co do zasady stosowane jest u większości ubezpieczycieli.

Pamiętajmy, że każdy ubezpieczyciel wprowadza własne wytyczne co do wieku budynku i wartości w jakiej wypłacane zostaje odszkodowanie, dlatego przed podpisaniem umowy ubezpieczenia sprawdźmy ogólne warunki ubezpieczenia.

Masz dodatkowe pytania? Skontaktuj się z naszymi doradcami:

🔹 Mariusz: mariusz.chlebowski@carelius.pl
🔹 Julita: julita.jozwiak@carelius.pl