Karencja w ubezpieczeniach majątkowych
Z pojęciem karencji spotykamy się najczęściej przy ubezpieczeniach na życie, pamiętajmy jednak, że karencja stosowana jest także przy ubezpieczeniach zdrowotnych, turystycznych czy ubezpieczeniach majątkowych.
Karencja – co to jest?
Karencja jest to czas, przez który ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności za zdarzenie. Jest to zabezpieczenie przed zawarciem umów już po zdarzeniu lub na chwilę przed wystąpieniem zdarzenia. Chroni ubezpieczyciela przed zawarciem umów w momencie, kiedy wystąpienie zdarzenia jest pewne.
Ubezpieczenie na życie
Przy ubezpieczeniach na życie, w zależności od świadczenia, karencja trwa od 3 do nawet 10 miesięcy. Najdłuższy okres karencji ma świadczenie związane z narodzeniem dziecka, ubezpieczyciel chroni się przed zawieraniem umów ubezpieczenia w momencie gdy potencjalny ubezpieczony ma informację, że dziecko przyjdzie na świat.
Ubezpieczenia zdrowotne
Przy ubezpieczeniach zdrowotnych, które oferują prywatną opiekę medyczną oraz szereg zabiegów ambulatoryjnych, karencja również obowiązuje. W szczególności jeśli chodzi o wszelkiego rodzaju usługi rehabilitacji. Karencja może być tutaj ustalona nawet na 60 dni od pierwszego dnia okresu ubezpieczenia ustalonego na polisie.
Ubezpieczenia turystyczne
Ochrona ubezpieczeniowa najczęściej nie obowiązuje od razu, tylko po pewnym czasie. Ubezpieczyciel eliminuje w ten sposób ryzyko, że klient zawrze umowę wtedy, kiedy np. poważnie zachoruje na wakacjach.
Ubezpieczenie majątkowe
Karencja przy ubezpieczeniu domu stosowana jest przy ryzykach dotyczących zdarzeń spowodowanych przez żywioły np. dotyczącym powodzi, i trwa standardowo 30 dni. Ubezpieczyciel ogranicza tym samym zawieranie umów w momencie gdy pewne jest dotarcie fali powodziowej do miejsca, które chcielibyśmy ubezpieczyć.
Należy jednak pamiętać, że każdy ubezpieczyciel może czas karencji ustawić według własnych zasad, więc warto sprawdzić ile wynosi karencja u ubezpieczyciela, u którego chcemy zakupić ubezpieczenie. Czas karencji zależy od rodzaju ryzyka oraz częstotliwość występowania danego zdarzenia w danym towarzystwie. Pamiętajmy też, że u większości ubezpieczycieli karencja nie dotyczy wznowień umów ubezpieczenia, tak więc kontynuując umowę nie musimy obawiać się ograniczeń w tym zakresie.
Masz dodatkowe pytania? Skontaktuj się z naszymi doradcami:
🔹 Mariusz: mariusz.chlebowski@carelius.pl
🔹 Julita: julita.jozwiak@carelius.pl